Tesztelje tudását az 1848–49-es forradalom és szabadságharcról – Kvíz

1. kérdés

Katonacsaládban született, szerb származású. Századosként összetűzésbe kerül a magyarokat és Kossuthot szidalmazó Haynau altábornaggyal. A konfliktus miatt Olaszországba vezényelik, de visszakéreti magát Magyarországra. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik legkiválóbb magyar tábornoka.
 
A Haynauval történt szópárbaja így hangzott:
„Tábornok úr! Én magyar ember vagyok, s nem tűrhetem, hogy jelenlétemben gyalázza a nemzetemet és annak legjobb fiait!” Haynau gúnyos kérdése: „Nos, hát ön mióta lett magyar?” „Azóta, tábornok úr, amióta föl tudom fogni, hogy aki Magyarországon született, az magyar állampolgár, s köteles Magyarországot hazájának tekinteni, s annak, bármily állásban legyen is, törvényes jogait védelmezni.”
 
Ön szerint ki volt az, aki nem alkudott meg Haynauval szemben sem hazája szolgálatában?
Damjanich János
Knezić Károly
Lahner György
2. kérdés
 
Haynau kegyetlenkedéseinek híre egész Európát bejárta: osztrák mészárosként, itáliai rémtettei miatt pedig bresciai hiénaként is emlegették. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc utáni vérengzés irányítóját, Julius Jacob von Haynaut egy sörgyári látogatás során felismerték, majd a magyarokkal szembeni tettei miatt a tömeg megtámadta. Kabátját lerángatták, dobálták mindennel, amit csak találtak.
Végül a rendőrség menekítette meg szorult helyzetéből.
 
Ön szerint hol történt az eset?
Párizsban
Dublinban
Londonban
3. kérdés
 
Német anyanyelvű, jómódú polgári családban született, katonai pályafutását 19 évesen kezdte hadapródként. A francia császár ellen harcolt több sorsdöntő csatában, így például Lipcsénél is. Hősiessége elismeréseként Párizsba már hadnagyként vonult be a Napóleont legyőző koalíció csapataival. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc leverésekor Világosnál tartóztatták le, majd október 6-án kötél általi halált halt.
 
„Szolgáltam, szolgáltam, mindig csak szolgáltam. És halálommal is szolgálni fogok. Forrón szeretett magyar népem és hazám, tudom, megértik ezt a szolgálatot" – mondta utoljára.
 
Ön szerint mely katonai vezetőnk vonult be csapataival Párizsba?
Dessewffy Arisztid
Lahner György
Aulich Lajos
4. kérdés
 
Nagy múltú nemesi családban született. Apja lovassági tábornok volt a császári hadseregben, egyik nővére pedig a bécsi udvarban később Ferenc József egyik nevelőjeként is dolgozott. Az aradi vértanúk közül csak ő volt császári és királyi kamarás. Apja levélben követelte a hadbíróságtól, hogy fiát „bűnözőként" fosszák meg minden rangjától. Őt végezték ki utolsónak, némán nézte végig társai halálát, mielőtt a bitóhoz lépett volna.
 
„Isten adta a szívet, lelket nekem, amely népem és hazám szolgálatáért lángolt" – hangzott utolsó mondata.
 
Ön szerint kinek kellett végignézni a társai halálát, mert a császári udvar helyett a magyar szabadságharcot támogatta?
Lahner Györgynek
Vécsey Károlynak
Kiss Ernőnek
5. kérdés
 
Német családban született, 21 éves korától kezdve a császári hadseregben, a 33. gyalogezredben szolgált. A forradalom kitörését követően szinte azonnal felajánlotta szolgálatait a magyar kormánynak. A 3. honvédzászlóalj parancsnokaként eleinte a Délvidéken tevékenykedett, ám ennél sokkal nagyobb jelentőségű volt az a munka, amit 1848 őszétől hadfelszerelési és fegyverkezési főfelügyelőként fejtett ki: kiváló szervezőkészségének köszönhetően a lőfegyvergyártás üteme megsokszorozódott.
 
A szabadságharc hadiiparának feje végül Világosnál esett fogságba, a születésnapján végezték ki kötél által. „Krisztus keresztje és a bitófa oly rokon! És az isteni áldozat mellett oly törpe az én áldozatom!" – hangzottak végső szavai.
 
Ön szerint kit végeztek ki születésnapján?
Leiningen-Westerburg Károlyt
Lahner Györgyöt
Poeltenberg Ernőt
0
{"name":"Tesztelje tudását az 1848–49-es forradalom és szabadságharcról – Kvíz", "url":"https://www.quiz-maker.com/QPH2SPOBI","txt":"1. kérdés Katonacsaládban született, szerb származású. Századosként összetűzésbe kerül a magyarokat és Kossuthot szidalmazó Haynau altábornaggyal. A konfliktus miatt Olaszországba vezényelik, de visszakéreti magát Magyarországra. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik legkiválóbb magyar tábornoka.   A Haynauval történt szópárbaja így hangzott: „Tábornok úr! Én magyar ember vagyok, s nem tűrhetem, hogy jelenlétemben gyalázza a nemzetemet és annak legjobb fiait!” Haynau gúnyos kérdése: „Nos, hát ön mióta lett magyar?” „Azóta, tábornok úr, amióta föl tudom fogni, hogy aki Magyarországon született, az magyar állampolgár, s köteles Magyarországot hazájának tekinteni, s annak, bármily állásban legyen is, törvényes jogait védelmezni.”   Ön szerint ki volt az, aki nem alkudott meg Haynauval szemben sem hazája szolgálatában?, 2. kérdés   Haynau kegyetlenkedéseinek híre egész Európát bejárta: osztrák mészárosként, itáliai rémtettei miatt pedig bresciai hiénaként is emlegették. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc utáni vérengzés irányítóját, Julius Jacob von Haynaut egy sörgyári látogatás során felismerték, majd a magyarokkal szembeni tettei miatt a tömeg megtámadta. Kabátját lerángatták, dobálták mindennel, amit csak találtak. Végül a rendőrség menekítette meg szorult helyzetéből.   Ön szerint hol történt az eset?, 3. kérdés   Német anyanyelvű, jómódú polgári családban született, katonai pályafutását 19 évesen kezdte hadapródként. A francia császár ellen harcolt több sorsdöntő csatában, így például Lipcsénél is. Hősiessége elismeréseként Párizsba már hadnagyként vonult be a Napóleont legyőző koalíció csapataival. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc leverésekor Világosnál tartóztatták le, majd október 6-án kötél általi halált halt.   „Szolgáltam, szolgáltam, mindig csak szolgáltam. És halálommal is szolgálni fogok. Forrón szeretett magyar népem és hazám, tudom, megértik ezt a szolgálatot\" – mondta utoljára.   Ön szerint mely katonai vezetőnk vonult be csapataival Párizsba?","img":"https://www.quiz-maker.com/3012/images/ogquiz.png"}
Powered by: Quiz Maker