Manage existing quizzes, Custom Templates, Better Security, Data Exports and much more

Sign inSign in with Facebook
Sign inSign in with Google

Na jarní výlet s nadhledem

Výhledy na kaňon Berounky patří k tomu nejkrásnějšímu, co je možné v české krajině vidět. To platí obzvlášť nyní, na jaře. Jedna z nejznámějších vyhlídek je na snímku.

Kde se nachází místo tohoto výhledu?
Poblíž zříceniny hradu z 9. století
Na hlavní věži hradu ze 14. století
U kříže na skále nad klášterem z 11. století
Rozhlednu vybudoval Klub českých turistů v roce 1893 za rekordní čtyři měsíce. Stavitelé v nadšení nad krásným dílem zapomněli dohlédnout na řádnou evidenci rozhledny v pozemkových knihách. Kvůli tomuto dávnému opomenutí připadla rozhledna jako opuštěná stavba nedalekému městu.
 
Čím je tato krásná rozhledna zvláštní dnes?
Je uzamčená a klíče je možné si vypůjčit v asi kilometr vzdálené hájovně. Tuhle zvláštnost se ale návštěvník dozví až z tabulky u vchodu.
Z rozhledny je dnes kvůli okolním stromům jen velmi omezený výhled.
K rozhledně dnes nevede žádná turistická cesta, a tak je téměř nemožné jí najít.

Usadit se v pohodlném ušáku, vnímat teplo jarních paprsků a shlížet dolů na malebnou krajinu. Tři věci, které zdánlivě nejdou dohromady. Je však místo, kde je možné si právě tohle dopřát.

Jakou zvláštnost můžete z tohoto místa vidět?
Betonovou pevnůstku
Výběh medvědů
Menhir
Zde stojíme poblíž hradiště z pozdní doby kamenné na okraji hlavního města. Kromě výchozů nejstarších devonských vrstev vápenců je odtud dobře vidět železniční trať na dně údolí. Byla uvedena do provozu již v roce 1873 jako významná cesta pro uhlí z mostecké uhelné pánve.
Víte, do jaké cílové stanice z Prahy tehdy vedla?
do Mostu
do Duchcova
do Teplic
Výhledem může být i pohled do hloubi země. Zde se nabízí výhled na jeden z mnoha již nevyužívaných vápencových lomů v Českém krasu. Toto místo je nejen oblíbeným cílem jarních výletů do okolí Prahy, ale také němým svědkem naší dramatické historie.
 
K čemu tento lom sloužil?
k trestání politických vězňů prací v nelidských podmínkách v éře komunistického režimu
k věznění představitelů odboje za II. světové války
během studené války zde byl tajně ukládán radioaktivní odpad
A poslední otázka.
 
Prozdraďte nám prosím svůj e-mail. Použijeme ho pouze pro oznámení případné výhry. 
Vše samozřejmě v souladu se zásadami zpracování osobních údajů
{"name":"Na jarní výlet s nadhledem - Take the Quiz", "url":"https://www.quiz-maker.com/Q30QHI2","txt":"Výhledy na kaňon Berounky patří k tomu nejkrásnějšímu, co je možné v české krajině vidět. To platí obzvlášť nyní, na jaře. Jedna z nejznámějších vyhlídek je na snímku.\nKde se nachází místo tohoto výhledu?, Rozhlednu vybudoval Klub českých turistů v roce 1893 za rekordní čtyři měsíce. Snímek pochází z roku 1899. Stavitelé v nadšení nad krásným dílem zapomněli dohlédnout na řádnou evidenci rozhledny v pozemkových knihách. Kvůli tomuto dávnému opomenutí připadla rozhledna jako opuštěná stavba nedalekému městu.\n \nČím je tato krásná rozhledna zvláštní dnes?, Usadit se v pohodlném ušáku, vnímat teplo jarních paprsků a shlížet dolů na malebnou krajinu. Tři věci, které zdánlivě nejdou dohromady. Je však místo, kde je možné si právě tohle dopřát.\nJakou zvláštnost můžete z tohoto místa vidět?","img":"https://cdn.poll-maker.com/39-1303434/000002.png?sz=1200-00000006251000008813"}